Warsztaty Każda Jest Ważna w Katowicach: NIEWIDZIALNOŚĆ

Warsztaty Każda Jest Ważna w Katowicach: NIEWIDZIALNOŚĆ

19 października 2024 spotkałyśmy się w Muzeum Śląskim w Katowicach wokół tematów: Niewidzialna praca kobiet//Niewidzialny kryzys męskości.

 

Na początek podsumowałyśmy działania Każda Jest Ważna po roku od pierwszej akcji. Opowiedziały o nich członkinie ruchu: Ania Cieplak, Magda Boczkowska, Sylwia Góra, Magda Madzia, Paulina Jasińska, Małgorzata Tkacz-Janik. Anna Dęboń i Sara Nowicka podzieliły się za to z nami premierowo raportem nt. równości w 50 gminach na terenie województa śląskiego. Materiał znajdziecie w zakładce "Raporty".

 

W godz. 11:30 – 14:00 odbyły się warsztaty "Niewidzialna praca kobiet". W trakcie warsztatu zdefiniowaliśmy co kryje się pod pojęciem niewidzialnej pracy kobiet. Razem szukaliśmy obszarów, w których praca kobiet jest niewidoczna, nieodpłatna i niedoceniana (w domu, w pracy, w działalności społecznej). Wspólnie zastanawialiśmy się nad przyczynami tego zjawiska. Było dynamicznie, trochę konfrontacyjnie, ale dyskusja pozwoliła poruszyć problem z wielu stron.

 

Prowadzące warsztaty:

Małgorzata Tkacz-Janik – doktorka n. hum., kulturoznawczyni. Performerka i animatorka kultury, feminizmu i troski o prawa człowieka. Nauczycielka akademicka i aktywistka miejska (Śląski UrbanLab). Członkini Rady Programowej Stow. Kongres Kobiet i Rady Honorowej Fundacji Iskierka. Współprzewodnicząca partii Zieloni: 2009-10. Radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. Dziś bezpartyjna. Śląsk stał się jej matczyzną – odkrywa jego herstorię (Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet) i zawodowo – dziedzictwo niematerialne.

Paulina Jasińska – lekarka weterynarii. Zawodowo zajmuje się leczeniem zwierząt towarzyszących. Edukuje w tematyce zdrowia, dobrostanu i praw zwierząt oraz ochrony środowiska w kontekście bioróżnorodności i hodowli przemysłowej zwierząt. W Każda Jest Ważna zajmuje się koordynacją działań i newsletterem.

 

kazda jest wazna 0012 img02 skjwwwspotlanie CzI

 

Między 14:30 a 17:00 odbył się warsztat i dyskusja "Niewidzialny kryzys męskości"

Na początek rozmawialiśmy o tematyce męskiej tożsamości, a Tomasz Kaliściak w swoim wprowadzeniu trochę przekornie powiedział o tym, że kryzysu męskości nie ma. W części warsztatowej zastanawialiśmy się nad kwestiami takimi jak: Co dziś oznacza bycie mężczyzną? Jacy są współcześni mężczyźni? Z jakimi trudnościami się borykają? Jak aktualnie wygląda dynamika relacji między mężczyznami a kobietami? Dowiedzieliśmy się też na czym polega metoda "Sztamy" i jak pracuje się z chłopakami wokół kwestii związanych z ich tożsamością. To była dobra okazja żeby też przepracować własne stereotypy oraz przypomnieć sobie jak złożone i sprzeczna są oczekiwania wobec mężczyzn i kobiet kształtowane przez społeczeństwo i popkulturę. 

 

Wystąpienie i dyskusja z osobami uczestniczącymi w spotkaniu:

Tomasz Kaliściak - literaturoznawca, w 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora, w 2017 – doktora habilitowanego. Autor dwóch monografii: Katastrofy odmieńców (2011) oraz Płeć Pantofla (2016). Liczne artykuły naukowe publikował na łamach: „Tekstów Drugich”, „Pamiętnika Literackiego”, „Śląskich Studiów Polonistycznych” oraz w monografiach zbiorowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę polską XIX i XX wieku ujmowaną w kontekście przemian tożsamościowych, cielesności, płci i seksualności.

Prowadzący warsztaty:

Remigiusz Pokrzywa - współzałożyciel Fundacji RównoMoc. Certyfikowany trener antydyskryminacyjny i antyprzemocowy dla chłopców i mężczyzn „Metody Sztama”. Z wykształcenia pedagog z uprawnieniami nauczycielskimi. Jako trener zajmuje się obszarami pozytywnej, wspierającej męskości, edukacją z zakresu przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, mentoringiem, wspieraniem procesów komunikacyjnych, budowaniem relacji w zespołach. Współpracuje z placówkami edukacyjnymi, biznesem, NGO, jednostkami samorządowymi, instytucjami pomocowymi. Prywatnie partner, tata, właściciel 2 psów i kota.

 

tablica warsztat7kjwww5warsztata

 

W trakcie kiedy my warsztatowałyśmy i warsztatowaliśmy odbył się I Marsz Śląskiej Przyrody, organizowany przez Śląskie Kwitnące. To koalicja skupiająca 35 "zielonych" grup oddolnych z woj. śląskiego. Wiele z nas działa w tych grupach i/lub wspiera akcję dlatego przyłączyliśmy się do tego wspólnego głosu, przyrody oraz mieszkanek i mieszkańców województwa śląskiego, na rzecz systemowej zmiany w kierunku dobrostanu środowiska i społeczeństwa, bo #każdajestważna 💚

 

marszmarszprzyrody

 

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu "Building Bridges - Civic Capital in Local Communities".