Deklaracja wartości

Każda Jest Ważna to oddolny ruch, który od 2023 roku działa na rzecz równości, solidarności, troski i samorzecznictwa kobiet oraz dziewczyn w województwie śląskim. Organizujemy spotkania sieciujące, warsztaty, grupy wsparcia, prowadzimy interwencje i obywatelskie monitoringi, wierząc w to, że każda z nas (niezależnie od pochodzenia, wykształcenia, środków, pozycji itp.) jest ważna.

Działamy w modelu kolektywnym, opierającym się na podziale nieodpłatnej, oddolnej pracy w formie koordynacji różnych obszarów. Ważne są dla nas nie tylko nasze działania/interwencje/projekty, ale też wartości, którymi się kierujemy i sposób w jaki się komunikujemy oraz podejmujemy decyzje. Dlatego opracowałyśmy dwa strategiczne dokumenty, które pozwalają lepiej zrozumieć idee ruchu Każda Jest Ważna oraz jego narzędzia:

01

Zasady dołączania do bazy kobiet Każda Jest Ważna

Dla kogo? Dla każdej kobiety/dziewczyny/osoby identyfikującej się jako kobieta związanej z województwem śląskim, która chce dołączyć do sieci wspierającej widoczność kobiet lub używać jej jako narzędzia do sieciowania się. Możesz do nas bezpłatnie dołączyć w każdej chwili, nie potrzebujesz żadnej rekomendacji, wystarczy, że uzupełnisz profil!

02

Deklarację wartości ruchu

Dla kogo? Dla każdej osoby, która chciałaby dołączyć do grupy koordynującej działania i wesprzeć codzienną aktywność oddolnego ruchu Każda Jest Ważna. Deklaracja pozwala zrozumieć strukturę, formy działania i podejmowania decyzji w obrębie ruchu. To także dokument dla osób, które chcą lepiej zrozumieć jak działa ruch, być jego sojuszniczkami i/lub wspierać go, promować jego działania oraz brać udział w wydarzeniach i interwencjach inicjowanych przez ruch.

Zasady dołączania do bazy Każda Jest Ważna

  1. Baza Każda Jest Ważna to narzędzie mające za zadanie zadbać o widoczność kobiet z województwa śląskiego, opracowane przez ruch Każda Jest Ważna.
  2. Baza służy do promocji kobiet/dziewczyn/osób identyfikujących się jako kobiety, które działają na terenie województwa śląskiego i/lub są z nim związane.
  3. Baza ułatwia kontakt z Tobą mediom, instytucjom publicznym, partnerom i każdej osobie, która chciałaby z Tobą współpracować.
  4. Do bazy możesz dołączyć w każdej chwili! Wystarczy, że uzupełnisz swój profil poprzez formularz na stronie.
  5. Baza jest bezpłatna, inkluzywna i zaprasza każdą, która w swoich działaniach kieruje się naszymi wartościami: równością i solidarnością.
  6. Do bazy nie potrzebujesz żadnej rekomendacji. Wystarczy to, że jesteś i chcesz być w naszej sieci!
  7. Baza - i pojawiające się w niej profile - działa niezależnie od ruchu, ale ruch bierze odpowiedzialność za prezentowane w niej treści.
  8. Dołączając do bazy deklarujesz, że nie stosujesz jakiejkolwiek formy przemocy. Dotyczy to zarówno przemocy werbalnej, jak i fizycznej. Niedopuszczalna jest obecność w bazie osób, które w swoich działaniach dopuszczają się mobbingu i innych form krzywdzenia innych.
  9. Dołączając do bazy deklarujesz, że w swoich działaniach nie stosujesz dyskryminacji, zastraszania, nękania lub innego tego typu zachowań przemocowych opartych m.in. na przesłankach takich jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie narodowe i etniczne, religia, przekonania polityczne, orientacja seksualna, czy tożsamość i ekspresja płciowa.

Dołącz do nas :)! Zaproś córkę, siostrę, babcię, mamę, przyjaciółkę i razem dbajmy o naszą widoczność w województwie śląskim! Szukaj też w bazie partnerek do wspólnych działań!

Deklaracja wartości ruchu

  1. Ideą przyświecającą ruchowi Każda Jest Ważna (KJW) jest równość, solidarność i troska. Sprzeciwiamy się patriarchatowi, wierząc w to, że każda osoba (niezależnie od płci, statusu społecznego, klasy, koloru skóry itp.) jest równa.
  2. Nasze sposoby działania opierają się na wzmacnianiu kobiet i dziewczyn, empatii, jawności, otwartej komunikacji, dostępności, inkluzywności, sprawiedliwości społecznej, równym traktowaniu. Ruch przeciwdziała dyskryminacji, mobbingowi, łamaniu praw kobiet (w tym praw pracowniczych i obywatelskich), a także wspiera działania osób queer oraz sojusznicze inicjatywy na rzecz osób i grup defaworyzowanych w województwie śląskim.
  3. Ruch nie działa na zasadzie członkostwa, ponieważ jest inicjatywą oddolną (nie jest ciałem prawnym) łączącą każdą osobę, która deklaruje wartości i zgadza się z naszymi regułami komunikacji oraz współpracy. Jego działania są kolektywnie (większością głosów) ustalane w grupie koordynatorek (patrz: punkt 5-11) oraz osób współpracujących z KJW i/lub zgodnie ze ścieżką współpracy z KJW (patrz: punkt 13-16).
  4. Wstęp na wydarzenia organizowane przez ruch jest otwarty, inkluzywny i nie oznacza deklaracji udziału w dalszych działaniach. Jesteś z nami kiedy: możesz, chcesz, potrzebujesz.
  5. Działania ruchu animują koordynatorki odpowiedzialne za poszczególne tematyczne obszary działania oraz obszary terytorialne województwa śląskiego (zobacz aktualny podział tutaj*). Funkcje są rotacyjne i wynikają ze stopnia zaangażowania w ruch w danym czasie.
  6. W ramach ustaleń, głosowań i spotkań roboczych koordynatorki decydują wspólnie, w ramach konsensusu, o stopniu zaangażowania ruchu w daną sprawę/interwencję/projekt.
  7. Koordynatorki podejmują strategiczne decyzje co do działań warsztatowych, interwencji, monitoringów, organizacji wydarzeń, a sposób podejmowania decyzji jest kolektywny.
  8. Osoba decydująca się na koordynację wybranego tematu/obszaru może zaangażować się na ile chce, może i potrzebuje. Konieczne jest jedynie wcześniejsze zadeklarowanie formy uczestnictwa. To samo dotyczy chęci wycofania się.
  9. Jako przedstawicielki ruchu różnimy się w opiniach, pomysłach i perspektywach. Nasza działalność jest szeroka i to, co robimy poza ruchem (nie pod jego szyldem) jest osobistą decyzją każdej z członkiń. Jeśli jednak działania te naruszają etykę ruchu (patrz: punkt 17-18), to grupa może zdecydować o wykluczeniu osoby z ruchu.
  10. Jeśli koordynatorki wypowiadają się w imieniu ruchu i w sprawach ruchu, powinno być to podkreślone w wypowiedzi. Będąc koordynatorką ruchu zobowiązujesz się nie używać nazwy i idei ruchu w sposób, który może zaszkodzić jego reputacji i wizerunkowi lub w sposób nieuprawniony (bez uzgodnienia) wypowiadać się w imieniu oraz powoływać się na reprezentację i przynależność do ruchu, a także w jakikolwiek sposób działać na jego szkodę.
  11. Jeśli czujesz taką potrzebą i masz czas, to zachęcamy Cię do czynnego współtworzenia ruchu również jako koordynatorka danego obszaru. Z Twoim doświadczeniem i inicjatywą ruch może być ciekawszy! Jeśli chcesz z nami działać napisz na: liststukobiet@gmail.com w tytule e-maila wpisując: Chcę koordynować działania!. W treści wiadomość napisz, jaki obszar tematyczny/terytorialny Cię interesuje i co chcesz robić w ruchu.
  12. Ruch prowadzi fanpage Każda Jest Ważna na Facebooku oraz stronę www.każda jest ważna.pl. Wszelkie inne profile (osób i grup) oraz kanały nie należą do ruchu, a stosowane w nich wypowiedzi oraz komunikaty niezatwierdzone przez ruch to prywatne opinie.
  13. Nie musisz być koordynatorką, aby zgłosić sprawę/pomysł/działanie/interwencję/chęć współpracy z ruchem. KJW jest otwarta dla każdej, która może/chce/potrzebuje się zaangażować.
  14. Ścieżka tego, jak można dołączyć ze swoim pomysłem współpracy wygląda następująco:
    1. I. Zgłoś sprawę przez wysłanie wiadomości do koordynatorek na adres: liststukobiet@gmail.com
    2. W tytule wiadomości podaj temat i opisz ogólnie sprawę
    3. Daj nam czas na odpowiedź. Pamiętaj, że działamy społecznie i w naszym wolnym czasie
  1. Jeśli zastanawiasz się, jakie są możliwe formy współpracy dla osób i instytucji, podajemy przykłady: organizacja wydarzeń (warsztaty, debaty, szkolenia dla kobiet, dziewczyn, urzędników, osób niezależnie od płci w tematach poruszanych przez nasz ruch), wsparcie bezpośrednie w interwencji, tworzenie raportów i prowadzenie monitoringów równości, konsultacje i poradnictwo związane z prawami kobiet (mobbing, przemoc), pomoc w danej sprawie lokalnej/regionalnej, sieciowanie, wsparcie w promocji działań/tworzeniu treści/grafik, konsultacje eksperckie przez objęcie matronatem wydarzenia przez KJW.
  2. Jedną z form wsparcia jest również dopisanie się do listy organizacji, które nas wspierają. Ich wykaz można znaleźć na stronie www.kazdajestwazna.pl/organizacje. Zgłoszenia można dokonać przez formularz kontaktowy strony lub e-mail. Organizacje wspierające będą informowane na bieżąco o wydarzeniach i organizowanych spotkaniach.
  3. W ruchu obowiązuje zasada zero tolerancji dla wszelkich rodzajów i przejawów przemocy - zarówno werbalnej, jak i fizycznej. Niedopuszczalna jest obecność w ruchu osób, które w swoich działaniach dopuszczają się jakichkolwiek form przemocy, mobbingu i innych zachowań niezgodnych z etyką KJW.
  4. Dyskryminacja, zastraszanie, nękanie lub inne tego typu zachowania, oparte m.in. na przesłankach takich jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie narodowe i etniczne, religia, przekonania polityczne, orientacja seksualna czy tożsamość i ekspresja płciowa są niedopuszczalne, tak samo jak i podżeganie do nich.

BB FRDL UE