Nasze działanie zaczęło się od spontanicznej akcji w listopadzie 2023 na rzecz widoczności kobiet w reakcji na organizację przez Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024 wydarzenia otwierającego, do którego nie zostały zaproszone żadne kobiety. Akcja została zainicjowane przez Annę Cieplak i Małgorzatę Tkacz-Janik, a po stworzeniu przez Annę Cieplak bazy i zgromadzeniu na niej ponad 180 kobiet z całego województwa, włączyłyśmy w kolejną akcję więcej kobiet chętnych do zaangażowania się w dalsze działania. Następnie wysłałyśmy wspólnie list od kobiet-ekspertek zajmujących się kulturą, nauką, edukacją, aktywizmem do władz województwa śląskiego.
Podpisały się pod nim inicjatorki rozszerzenia spontaniczej akcji do działanie na rzecz współpracy z władzami publicznymi i systematycznych akcji na rzecz równości. Były to: Anna Cieplak (Dąbrowa Górnicza/Mysłowice), Małgorzata Tkacz-Janik (Gliwice/Katowice), Karolina Jakoweńko (Bytom/Będzin), Sylwia Góra (Częstochowa), Joanna Wowrzeczka (Cieszyn), Anna Dęboń (Dąbrowa Górnicza), Agnieszka Bugno-Janik (Gliwice), Anna Jach Falkiewicz (Sosnowiec/Cieszyn), Ewa Surowiec (Bytom), Paulina Jasińska (Piekary Śląskie), Magdalena Madzia (Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec), Arnika Kluska (Katowice).
List, wraz z bazą kobiet które są chętne do współpracy z władzami na terenie woj. śląskiego i wyjaśniający im, że polityka równościowa w działaniu jest możliwa trafił m.in. do zarządu województwa, GZM-u, instytucji kultury, organizatorów Europejskiego Miasta Nauki 2024, władz publicznych uniwersytetów. Był szeroko komentowany przez media regionalne i ogólnopolskie. Były to m.in. Gazeta Wyborcza, Polityka, Krytyka Polityczna, Ślązag, Śląska Opinia, Ultramaryna.
Od tego czasu organizujemy interwencje, spotkania i prowadzimy monitoring działań na rzecz równości jako oddolna grupa działająca w różnych częściach województwa śląskiego.