PLAN WYDARZENIA I OPIS:
11:00 - powitanie i podsumowanie działań Każda Jest Ważna po roku od pierwszej akcji + niespodzianka. Prowadzące: koordynatorki KJW
11:30 – 14:00 Niewidzialna praca kobiet - warsztaty
W trakcie warsztatu zdefiniujemy co kryje się pod pojęciem niewidzialnej pracy kobiet. Razem poszukamy obszarów, w których nasza praca jest niewidoczna, nieodpłatna i niedoceniana (w domu, w pracy, w działalności społecznej). Wspólnie zastanowimy się nad przyczynami tego zjawiska i przedyskutujemy strategie radzenia sobie z tym problemem.
Dla kogo? Zachęcamy do udziału wszystkich bez względu na płeć, czy tożsamość płciową. Dla kobiet będzie to okazja podzielenia się swoim doświadczeniem, dla mężczyzn okazja dostrzeżenia naszych codziennych problemów. Dla wszystkich osób - porozmawiania i poznania poglądów innych ludzi.
Prowadzące warsztaty:
Anna Adamus- Matuszyńska - doktor habilitowana nauk o zarządzaniu i jakości, socjolog, specjalista public relations, profesor w Katedrze Badań Rynkowych i Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Autorka ponad 170 publikacji naukowych i podręczników z zakresu konfliktu społecznego, komunikowania, public relations, społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju (ESG).
Paulina Jasińska - lekarka weterynarii. Zawodowo zajmuje się leczeniem zwierząt towarzyszących. Edukuje w tematyce zdrowia, dobrostanu i praw zwierząt oraz ochrony środowiska w kontekście bioróżnorodności i hodowli przemysłowej zwierząt. W Każda Jest Ważna zajmuje się koordynacją działań i newsletterem.
Małgorzata Tkacz-Janik - doktorka n. hum., kulturoznawczyni. Performerka i animatorka kultury, feminizmu i troski o prawa człowieka. Nauczycielka akademicka i aktywistka miejska (Śląski UrbanLab). Członkini Rady Programowej Stow. Kongres Kobiet i Rady Honorowej Fundacji Iskierka. Współprzewodnicząca partii Zieloni: 2009-10. Radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. Dziś bezpartyjna. Śląsk stał się jej matczyzną - odkrywa jego herstorię (Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet) i zawodowo - dziedzictwo niematerialne.
Jak się zgłosić?
Wyślij wiadomość na adres:
Warsztaty otwarte, limit miejsc: 40.
14:00-14:30 - przerwa
14:30 – 17:00 Niewidzialny kryzys męskości
Ta część spotkania będzie podzielona na panel dyskusyjny i warsztat.
Warsztat będzie poświęcony tematyce męskiej tożsamości. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Co dziś oznacza bycie mężczyzną?
- Jakie oczekiwania mają kobiety wobec współczesnych mężczyzn?
- Z jakimi trudnościami borykają się współcześni mężczyźni?
- Jak aktualnie wygląda dynamika relacji między mężczyznami a kobietami?
- Czy powinniśmy obwiniać mężczyzn o ich przywileje? Czy każdy mężczyzna chce z nich korzystać?
Gość: Tomasz Kaliściak - literaturoznawca, w 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora, w 2017 – doktora habilitowanego. Autor dwóch monografii: Katastrofy odmieńców (2011) oraz Płeć Pantofla (2016). Liczne artykuły naukowe publikował na łamach: „Tekstów Drugich” , „Pamiętnika Literackiego”, „Śląskich Studiów Polonistycznych” oraz w monografiach zbiorowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę polską XIX i XX wieku ujmowaną w kontekście przemian tożsamościowych, cielesności, płci i seksualności.
Warsztat zostanie poprowadzony we współpracy z inicjatywą RównoMoc (tbc)
Jak się zgłosić? Wyślij wiadomość na adres:
Warsztaty otwarte, limit miejsc: 40
UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
👉 Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy do dnia 16 października 2024!
👉 Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu "Building Bridges - Civic Capital in Local Communities", realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu "Obywatele, Równość, Prawa i Wartości" na lata 2021-2027.”