
Dęboń Anna
Miasto:
Obszar działalności:
Biogram
Animatorka, pedagożka, arteterapeutka (z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu), terapeutka pedagogiczna (trening umiejętności społecznych ), nauczycielka (związana m.in. z Uniwersytetem Śląskim), edukatorka ekologiczna i klimatyczna (inicjatywa Las w nas, zaangażowana członkini ruchu Rodzice dla Klimatu - Parents for Future).
Aktywistka edukacyjna (prawa człowieka, prawa dzieci). Za troskę o prawa uczniów i uczennic doceniona przez redakcję Wysokich Obcasów wyróżnieniem jako jedna z 50 Śmiałych Kobiet 2022. Właścicielka i stwórczyni Otwartej Pracowni Artystycznej (przestrzeni edukacji i terapii dla dzieci i młodzieży). Prezeska Stowarzyszenia Dopamina Lab (edukacja, badania społeczne, partycypacja dzieci i młodzieży, partycypacja społeczna, ochrona przyrody, działania na rzecz zielonej, zdrowej szkoły). Ambasadorka zdrowej szkoły i zdrowej, zrównoważonej edukacji. Autorka publikacji i raportów, m.in. "Młodzi o szkole", "Równość płci prawem człowieka", "Zdrowa Szkoła". Pomysłodawczyni i realizatorka wielu projektów edukacyjnych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży (edukacja artystyczna, edukacja obywatelska, "zielona" edukacja).
Absolwentka Programu Liderskiego PAFW oraz Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim im. P.Adamowicza. Promuje demokratyczne, humanistyczne zarządzanie wspierające dobrostan oraz kulturę współpracy i relacji w organizacjach/instytucjach. (współ)Koordynatorka ruchu Każda jest Ważna. Współprowadzi audycje radiowe (radio Żory): Specjalne Wydanie Wątpliwości i Zdrowa Szkoła.
Tematyka jej działalności: zielona, zdrowa szkoła (w tym: szkoła dla klimatu w politykach miejskich, zielone otoczenie: m.in szkolne ogrody), arteterapia i ekoterapia, prawa człowieka, prawa dzieci, wspieranie lokalnej i szkolnej demokracji, zaangażowanie obywatelskie (prawo do informacji jako narzędzie diagnozy i zmiany, realizacja badań i monitoringów, działania strażnicze), organizowanie społeczności, dialog obywatelski, humanistyczne zarządzanie, równość, inkluzywność, różnorodność, integracja w środowisku edukacyjnym, pracy i współpracy.
Formy współpracy
udział w konferencjach / debatach / wydarzeniach organizowanych w woj. śląskim, wypowiedzi publiczne (media) na tematy związane z moją działalnością, prowadzenie warsztatów / szkoleń, prowadzenie konsultacji eksperckich